Piękne zapachy unoszące się w całym domu, 12 wigilijnych potraw, makowce, serniki i dużo bakalii – i w taki sposób można opisać święta Bożego Narodzenia. W tym niezwykłym okresie dzieje się magia, również ta kulinarna. Chcesz ją poczuć podwójnie mocno? Sięgnij po nasze konopie do kuchni.
Konopie w kuchni to dla ciebie zaskoczenie? Po konopne produkty sięgają szczególnie osoby ceniące zdrowy sposób odżywiania, szukające sposobów na wzbogacenie swojego menu o wartościowe składniki. Nasiona, olej z konopi to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega, makro i mikroelementów, witamin. To również łatwo przyswajalne białko roślinne. Produkty konopne przydadzą się, gdy przygotowujesz sałatki, sosy, zupy, ale także gdy lepisz pierogi, pieczesz chlebek, czy zajmujesz się wypiekaniem świątecznych ciast. Sięgając po mąkę konopną, olej, czy nasiona (łuskane, niełuskane, prażone) tworzysz potrawy ciekawe smakowo, ale przede wszystkim zdrowe. Święta są doskonałą okazją, by podarować swoim bliskim to, co naprawdę wartościowe – pomysł na zmianę diety!
Klasyka na wigilijnym stole w wydaniu konopnym
Jeśli czujesz, że musisz kultywować tradycję, a na twoim stole od lat pojawiają się te same potrawy, możesz przygotowywać je nadal, jednak w nieco zmodyfikowanej, ulepszonej postaci.
- Śledzie – wielu z nas nie wyobraża sobie Wigilii bez śledzi pod różną postacią. Jeśli chcesz dodać im nieco magii, sięgnij po olej konopny. Namoczone wcześniej płaty wystarczy pokroić, dodać posiekaną drobno cebulę i skropić całość olejem z konopi. Możesz też przygotować do śledzi dodatkowy sos majonezowo-jogurtowy. Wymieszaj kilka łyżek obu produktów i dodaj do nich nieco oleju konopnego. Twoje świąteczne śledzie skąpane w zdrowym oleju zyskają lekko słonecznikowo-sezamowy smak i dostarczą jedzącym mnóstwo wartościowych składników odżywczych.
- Karp smażony – tej potrawy nie trzeba nikomu prezentować, pojawia się ona na większości polskich stołów. W te święta możesz jednak sprawić, że zasmakuje nieco inaczej. Wystarczy, że zwykłą mąkę pszenną zastąpisz mąką konopną. To zdrowsza panierka o ciekawych walorach smakowych. Mąka z konopi siewnych jest bezglutenowa, zawiera mnóstwo błonnika pokarmowego i dużo łatwo przyswajalnego białka.
- Makowiec, czyli król bożonarodzeniowych ciast – zamiast tradycyjnego zwijanego placka z makiem możesz przygotować ciasto na kruchym spodzie. Do maku dodaj nasion konopnych, a twój wypiek zyska nowy wymiar smaku! Nasiona z konopi siewnych to mnóstwo witamin, minerałów oraz kawasów omega. Sprawdź, jak zmodyfikowany przepis na tradycyjne ciasto spodoba się twoim gościom.
Po sutym posiłku wigilijnym, warto zadbać o spokój trzewi i umysłu, wybierając jedną z naszych konopnych herbatek. Doskonałym wyborem dla lepszego trawienia będą ziółka na dobry dzień – poprawią funkcje układu pokarmowego likwidując wzdęcia, znosząc uczucie pełności. Pomogą ci poczuć się lepiej, gdy podjesz świątecznych przysmaków. A jeśli tuż po kolacji zamierzasz jednak odpoczywać w łóżku, zaparz ziółka konopne na spokojną noc – odprężą cię, uspokoją, wyciszą i ukołyszą do snu.
Śląska tradycja, czyli zupa z konopi
Konopie w kuchni nie dla każdego są niespodzianką i zaskoczeniem. Śląską tradycją jest gotowanie wigilijnej zupy z konopi. To Siemieniotka o bardzo charakterystycznym, specyficznym gorzkawo-słodkawym smaku. Najczęściej serwuje się ją z grzankami lub kaszą gryczaną. Chcesz spróbować? Podpowiadamy, jak przyrządzić zupę inną od wszystkich.
Do przyrządzenia śląskiej zupy przygotuj:
- 500 g nasion konopi siewnych;
- 1 szklanki mleka;
- 1 l wody;
- 10 g kaszy jaglanej;
- 1 łyżkę masła;
- 1 cebulę;
- cukier, pieprz i sól do smaku.
Najpierw musisz przygotować wywar – możesz użyć nasion łuskanych lub niełuskanych. W tym drugim przypadku praca nad wywarem zajmie ci więcej czasu. Nasiona należy zagotować aż będą miękkie, a następnie przetrzeć je przez sitko. Drobno pokrojoną cebulkę zeszklij na maśle i dodaj do gotowego wywaru. Zmieloną kaszę jaglaną lub mąkę wymieszaj z odrobią wody, aż powstanie zawiesina do zagęszczenia zupy. Na koniec dopraw odrobiną cukru, soli i pieprzu do smaku. Możesz też zblendować całość, by uzyskać gładką zupę krem. Gotową potrawę zagotuj raz jeszcze, dodaj łyżkę masła. Siemieniotka jest gotowa!
Co będzie potrzebne?
Jeśli chcesz spróbować innych niż zwykle wersji wigilijnych potraw, zaopatrz się w zdrowe produkty konopne. Na pewno przyda ci się olej tłoczony na zimno, niefiltrowany o delikatnym smaku i wielu właściwościach zdrowotnych. Pamiętaj, że nie nadaje się on do obróbki cieplnej – polewaj nim sałatki, dodawaj do zup. Olej jest źródłem kwasów omega, witamin A, C, D, E, K i z grupy B, a także magnezu, fosforu, wapnia, żelaza, potasu.
W kuchni dobrze jest mieć nasiona konopne. Możesz wybrać wersję łuskaną, niełuskaną, prażoną, a nawet z dodatkiem nasion słonecznika. Dodawaj je do zdrowych napojów, porannego smoothie, sałatek, koktajli. To doskonała porcja zdrowia na każdy dzień.
Obok nasion warto postawić mąkę konopną, która przyda ci się do wypiekania chlebków i ciast – również tych na święta. Na koniec nie zapomnij o czymś do picia. Dobra herbatka, susz do zaparzania pomogą ci się uspokoić po dniach świątecznych przygotowań, poprawią trawienie, zadbają o wartościowy sen i miłe przebudzenie.
Czasu do świąt niewiele, zatem działaj! Gotuj z pasją, próbuj nowych smaków, ale przede wszystkim dbaj o siebie i swoich bliskich. Pomogą ci w tym nasze konopne produkty! Na zdrowie!
Więcej na temat Konopi w kuchni przeczytasz na stronie: http://www.konopiewkuchni.pl/