Z kwiatów konopi siewnych uzyskujemy m.in. nasiona, z których tłoczymy olej konopny. Warto zaznaczyć, że olej z konopi nie jest olejkiem CBD. Może w nim występować jako nośnik – olej bazowy.
Olej konopny jako źródło NNKT w diecie
Olej konopny jest doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), nazywanych potocznie witaminą F. Jest to grupa kwasów tłuszczowych, które nie mogą być wytwarzane w naszym organizmie i muszą być dostarczane w pożywieniu.
Ważniejsze niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe to: kwas linolowy (LA), wchodzący w skład kwasów omega-6, kwas α-linolenowy (ALA), należący do kwasów omega-3 oraz kwasy eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA) i arachidonowy (AA). Z kwasów linolowego oraz z α-linolenowego mogą powstać w organizmie trzy ostatnie wymienione kwasy tłuszczowe.
Ciekawostką jest to, że w oleju konopnym kwasy omega-3 i omega-6 występują w proporcjach 3:1. Proporcja ta jest zbliżona do tej występującej w naszej błonie komórkowej. Zbyt duża ilość kwasów omega-6 hamuje działanie omega-3, które potrafią zdziałać wiele dobrego. Tak zaburzona proporcja między nimi jest niezdrowa, a nawet niebezpieczna.
Ewa Melania Gryt, założycielka marki DobreKonopie.pl wyjaśnia skąd biorą się niesamowite prozdrowotne właściwości oleju z konopi siewnych. Jaki jest skład oleju kopnego? Jak się go pozyskuje? W jaki sposób najlepiej korzystać z niego w kuchni? Zobacz video.
Źródło omega-3 dla wegetarian i wegan
Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 są ważne dla utrzymania zdrowia serca i mózgu. Osoby stosujące dietę roślinną chcące dostarczyć omega-3, nie muszą sięgać tylko i wyłacznie po ryby lub suplementy oleju rybnego. Kwasy te są łatwo dostępne w szerokiej gamie pokarmów roślinnych, także w nasionach i oleju z konopi.
Olej z konopi korzyści dla cholesterolu
Zastępowanie w diecie tłuszczów nasyconych tłuszczami nienasyconymi pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W tym pomaga również kwas linolenowy (ALA) występujący w oleju z nasion konopi, którego korzystne działanie występuje już w przypadku spożywania 2g dziennie.
Olej z konopi, co go wyróżnia?
Olej z nasion konopi wyróżnia zawartość kwasu tłuszczowego – gamma linolenowego, który jest naturalnym nośnikiem substancji w głąb komórki, w tym witamin i innych składników odżywczych. Coraz częściej wykorzystywany w kosmetologii.
Warto wiedzieć, że nasiona konopi z których produkowany jest olej stanowiły przysmak samego Buddy. Oprócz cennych składników oleju konopnego, godne uwagi są walory smakowe. Olej z nasion prażonych ma ciemną barwę, intensywny, głęboko orzechowy smak i charakterystyczny aromat. Olej z nasion niełuskanych jest bardziej delikatny i łagodnego w smaku.
Przeznaczone do użytku codziennego. Można stosować m.in. jako dodatek do: pieczywa, makaronów czy sałatek. Traktujemy go podobnie jak olej rzepakowy, słonecznikowy, czy oliwę z oliwek. UWAGA: Produkt do stosowania na zimno, nie nadaje się do smażenia.