Olejek eteryczny z konopi w pielęgnacji skóry. Zalety rozwiązania
Olejki eteryczne to mocno skoncentrowane substancje pozyskiwane z liści, kwiatów, łodyg, korzeni, a nawet kory. W składzie olejku znaleźć można aż kilkadziesiąt związków, głównie aldehydy alkohole, estry, terpeny. Olejki słyną ze swoich licznych właściwości terapeutycznych. Przeczytaj, jak działa olejek eteryczny z konopi!
Aromaterapia olejkami konopnymi
Olejki eteryczne z konopi są najczęściej stosowane w aromaterapii, można ich jednak używać również do masaży, kąpieli, dodawać kilka kropli do kosmetyków, a nawet aplikować bezpośrednio na skórę (z zachowaniem ostrożności). Regularnie stosowane olejki pomagają wzmacniać odporność organizmu, poprawiają samopoczucie, a nawet skuteczność terapii antybiotykowej. Niektóre z nich mogą być stosowane przy problemach skórnych. Ze stosowaniem olejków nie trzeba jednak czekać, aż pojawią się kłopoty zdrowotne, warto sięgnąć po nie znacznie wcześniej – w myśl powiedzenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Olejki eteryczne z konopi siewnych
Olejek eteryczny z konopi siewnych pozyskiwany jest z kwiatostanów i liści. W jego składzie wyróżnia się aż 140 terpenów, związków, które w bardzo korzystny sposób oddziałują na ludzki organizm. Do najbardziej znanych terpenów występujących w olejku eterycznym z konopi siewnej zaliczyć należy:
- limonen działający przeciwlękowo i przeciwzapalnie;
- α-pinen o właściwościach przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych;
- β-mircen pomagający uporać się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi neuralgiami.
Terpeny działają przeciwbakteryjnie, dlatego mogą okazać się skuteczne w walce z drobnoustrojami wywołującymi zakażenia skóry i błon śluzowych, a także z grzybami drożdżoidalnymi i dermatofitami.
Olejek eteryczny można wykorzystać w terapii wyciszającej, relaksacyjnej, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych, pokonania bezsenności, czy w leczeniu schorzeń skóry. Koncentrat nadaje się do stosowania podczas kąpieli, masażu, czy jako środek do aromaterapii.
Olejek eteryczny dla skóry
Olejki eteryczne warto stosować do pielęgnacji skóry. To koncentraty działające przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, wspomagające gojenie ran, łagodzące stany zapalne. Jednocześnie mogą poprawić stan skóry – ujędrnić, wygładzić i wyrównać koloryt. Olejki działają tonizująco, zmniejszają świąd, wzmacniają naczynia krwionośne i regulują pracę gruczołów łojowych. Jednym słowem pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o kondycję skóry. Aby skorzystać z dobroczynnego działania olejku eterycznego, należy pamiętać o właściwym zastosowaniu preparatu.
Jak stosować olejek eteryczny na skórę?
Bezpiecznym i lubianym sposobem na stosowanie olejków eterycznych są kąpiele z ich dodatkiem. Aby kąpiel przyniosła oczekiwane rezultaty warto pamiętać o kilku zasadach – zaleca się, by temperatura wody wynosiła 35 stopni, a ilość olejku eterycznego nie przekraczała 10-15 kropli. Takie zastosowanie koncentratu to nie tylko bezpośrednie działanie na skórę, ale również doskonały sposób na odprężenie, wyciszenie, ukojenie nerwów po całym dniu. Będąc w kąpieli nie tylko chłoniesz olejek skórą, ale wdychasz go.
Olejek przyda ci się również do masażu. To kolejna metoda na jego zastosowanie i skorzystanie z prozdrowotnych właściwości preparatu. I w tym przypadku zaleca się dodanie kilku kropli olejku eterycznego z konopi do bazowego kosmetyku do masażu. Warto zauważyć, że sam masaż ma zbawienny wpływ na organizm, a także na skórę. Poprawia ukrwienie, stymuluje procesy naprawcze, pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka, zwiększa elastyczność, ujędrnia.
Masaż pomaga pozbyć się cellulitu, wygładzić zmarszczki, a przy okazji zapewnia doskonały relaks. Stosując olejek eteryczny z konopi podczas masowania, maksymalnie wykorzystasz prozdrowotne właściwości zarówno olejku, jak i masażu.
Olejki eteryczne z konopi – o czym pamiętać?
Konopny olejek eteryczny obniża ciśnienie krwi, łagodzi objawy stresu, uspokaja, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, aseptycznie. Jest delikatny i aromatyczny, doskonale nadaje się do stosowania w trakcie medytacji, ćwiczenia jogi. Wykorzystywany jest w saunach, gabinetach masażu, do aromaterapii i aromatyzacji. Ponieważ jest mocno skoncentrowanym preparatem, jednorazowo należy stosować kilka lub kilkanaście kropli.
Preparat warto dodawać do kremów lub balsamów do ciała, a także stosować jako wcierki w skórę głowy (w połączeniu z olejem roślinnym). Dobrym pomysłem jest dodawanie kilku kropli olejku do maseczki z naturalnej glinki.
Olejek eteryczny z konopi siewnych może ci pomóc w pielęgnacji skóry. Istnieje wiele sposobów na jego użycie, co gwarantuje ci brak nudy! Jednego dnia weź odprężającą kąpiel z dodatkiem olejku, kolejnego zaserwuj sobie sesję aromaterapii. Pamiętaj, że stosowanie olejków eterycznych to sposób na zadbanie o zdrowe ciało i wypoczęty umysł! I oczywiście piękną skórę…