Strefa wiedzy

Co nowego u nas?

O konopiach siewnych i medycznych na V Dniach Konopi w Kurozwękach

lip 20, 2022
O konopiach siewnych i medycznych na V Dniach Konopi w Kurozwękach

Na początku września w Kurozwękach pod Kielcami odbyła się V edycja „Dni Konopi”.  Jednym z głównych tematów tego wydarzenia obok konopi medycznych był także rosnący w Polsce rynek przetwórstwa i uprawy konopi siewnych. Dni Konopi  to międzynarodowe wydarzenie, które promuje rozwój polskiego przemysłu, jednocześnie pomagając połączyć rosnącą liczbę konopnych przedsiębiorców, firm i instytucji – rolników, producentów i instytucje badawcze – do europejskiej i globalnej konopnej społeczności.

– Kiedy zaczynałam 12 lat temu, nikt już w Polsce praktycznie nie pamiętał, jak uprawia się konopie siewne. Umawiałam się z rolnikami na spotkania w ośrodkach doradztwa rolniczego w całej Polsce i opowiadałam o tej niesamowitej roślinie. Dzień w dzień to samo: że konopie siewne to nie narkotyk, że można z nich zrobić tysiące produktów. I że rolnicy mogą dostać dopłaty za uprawę tej rośliny. Było ciężko, ale w końcu „zaskoczyło”. Dziś mogę powiedzieć, że w dużym stopniu mój cel został osiągnięty. Przeprowadzone ostatnio przez nas badania ankietowe potwierdzają, że więcej Polaków kojarzy konopie ze zdrowiem, niż z odurzaniem  – mówi Ewa Gryt, właścicielka DobreKonopie.pl, marki należącej do jej spółki General Hemp Marketing.

Podczas V Dni Konopi odbyły się panele dyskusyjne dotyczące m.in: agrotechniki i wykorzystania konopi w przemyśle, aspektów zdrowotnych płynących ze spożywania konopi oraz budownictwa i energetyki. Nie zabrakło także producentów i przetwórców tej wspaniałej rośliny, którzy zaprezentują się na corocznych Targach Konopi. W programie było m.in. zwiedzanie labiruntu konopnego, degustacja produktów spożywczych i wiele innych.

Ewa Gryt to kobieta z pasją i jedna z pionierek biznesu konopnego w Polsce. Tematyką konopi włóknistych zajmuje się od dwunastu lat, prowadzi m.in. badania nad różnorodnością ich zastosowań. Założyła też pierwszy w Polsce sklep i hurtownię internetową www.dobrekonopie.pl z artykułami wytworzonym z konopi siewnych.

Dołącz do nas

Przeglądając naszą stronę internetową bez zmian w swojej przeglądarce, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki temu serwis internetowy dobrekonopie.pl może być maksymalnie bezpieczny i wygodny. Polityka prywatności