- 2022-07-20
- Dieta
Nasiona konopi można spożywać jako przekąskę do wieczornego filmu, dodatek do sałatek obiadowych albo traktować je jako bogate i pożywne źródło tłuszczów, białka oraz różnych minerałów, które świetnie sprawdzi się w codziennej diecie, ale i od święta – na wigilijnym stole.
Zupa z nasion konopi – Siemieniotka
Małgorzata Derdzińska, laureatka konkursu “Po śląsku, czyli po naszemu” w 2003 r. pokazuje jak szybko i łatwo zrobić tradycyjną śląską zupę z nasion konopi siewnych. Dawniej siemieniotka gościła na śląskich stołach w każdą wigilijną wieczerzę. Zupa przygotowana z 250 gram łuskanych nasion konopi wystarczy dla 8-10 osób zasiadających przy wigilijnym stole.
Przepis na zupę z nasion konopi siewnych – siemieniotkę w 15 minut
Składniki:
- 250 g łuskanych nasion konopi
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka mąki
- śmietana słodka – kremówka
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Cebulę należy pokroić, podsmażyć na maśle w garnku, zalać wodą. Dodać do tego siemię konopne. Gotować parę minut, aż nasiona zmiękną. Do śmietany dodać łyżkę mąki, wymieszać, całość wlać do garnka. Gotować jeszcze chwilę, zmiksować blenderem. Podawać z ulubioną kaszą.
Łuskane nasiona konopi są źródłem bardzo dobrze przyswajalnego przez człowieka białka i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega3 i Omega6 w idealnej proporcji – zdrowych tłuszczy, których nasz organizm samodzielnie nie jest w stanie wyprodukować. Dlatego, siemieniotkę powinno się jeść znacznie częściej niż tylko raz do roku w Wigilię.
A dzięki temu, że nasiona są ołuszczone, przygotowanie siemieniotki zajmuje teraz zaledwie 15 minut!
Śledź konopny z topinamburem
Śledzie to nieodłączny element wigilijnego menu. W każdym domu śledzie przygotowuje się nieco inaczej. Marta Sawicka-Danielak i Filip Danielak stworzyli nie tylko miejsce, które słynie z najlepszych śledzi – Ambasadę Śledzia w Krakowie, ale także napisali książkę o tym samym tytule.
„W naszej książce “Ambasada śledzia” proponujemy, by przyrządzić tę rybę w oleju konopnym, czyli najbardziej tradycyjnym w naszej polskiej kuchni oleju, dziś nieco zapomnianym. Nasiona konopi siewnych były kiedyś podstawą słowiańskiej diety – sporządzało się z nich m.in. oleje, omasty i zupy. Nic dziwnego – to jeden z najbardziej odżywczych produktów – bogaty w białko (o wyjątkowo wysokiej strawności), błonnik, witaminy i rzadkie w naszej strefie klimatycznej kwasy omega-3. „
Warto wiedzieć, że nasiona konopi stanowiły przysmak samego Buddy. Prócz cennych składników mają bowiem wspaniałe walory smakowe. Przetestujcie, kupując różne ich warianty dostępne na rynku – nasiona po uprażeniu stają się chrupiącą posypką, łuskane nadają się świetnie do zup czy makaronów. Podobnie jest ze smakiem olejów konopnych – różnią się nieco od siebie, ale każdy jest pyszny i aromatyczny. Olej z nasion prażonych najlepiej sprawdza się w kuchni. Ma ciemną barwę, szalenie intensywny, głęboko orzechowy smak i charakterystyczny aromat. Natomiast olej z nasion nieprażonych jest mniej intensywny i bardziej delikatny, choć równie interesujący w smaku.
„Choć lista składników w naszym przepisie wydawać się może skomplikowana, to cała receptura jest nieprzyzwoicie prosta. I do tego absolutnie wyjątkowa. Sekret tkwi oczywiście w oleju konopnym i jego wyjątkowym smaku. Z kolei topinambur – słonecznik bulwiasty lub karczoch jerozolimski, bo tak również jest nazywany – rośnie dosłownie wszędzie wokół nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. To, podobnie jak konopie, produkt niegdyś powszechny w polskim jadłospisie, mimo że przywędrował do nas z Ameryki i to o wiele wcześniej niż ziemniak. I, tak jak konopie, powoli zajmuje zasłużone miejsce w naszej kuchni. „
Przepis na śledzia konopnego z topinamburem
Składniki:
- 6 filetów śledziowych
- 200 ml oleju konopnego z nasion prażonych
- 100 ml oleju konopnego
- 2 duże białe cebule
- 6 nasion ziela angielskiego
- 1 łyżeczka łuskanych ziaren konopi
- Puree z topinamburu
- 400 g topinamburu
- 400 ml mleka 3,2%
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki śmietany 22%
- 1 łyżka wody
- szczypta soli
Domowy chleb rodzinny na żytnim zakwasie z prażonymi nasionami
Składniki:
- 500g mąki pszennej typ 750
- 200g mąki pelnoziarnistej żytniej typ 2000
- 200g mąki konopnej
- 200 ml mleka
- Ok. 500 ml ciepłej wody
- 5g świeżych drożdży
- Ok. 200g zakwasu żytniego
- 4 łyżeczki soli
- 2 garści prażonych nasion konopi
Przygotowanie:
Wszystkie suche składniki dobrze ze sobą wymieszać następnie dodać mleko, wodę, zaczyn z drożdży i zakwas. Wyrabiać ciasto ok. 10 minut, ciasto musi być sprężyste. W razie potrzeby dodać wody lub mąki pszennej. Ciasto odstawić na 60 minut do wyrośnięcia. Po upływie tego czasu ponownie wyrabiać ciasto przez ok. 5 minut. Uformować i włożyć do bretfanki wysypanej mąką żytnią i ponownie odstawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut. Piec w temperaturze 220°C przez ok. 20 minut następnie zmieniejszyć temperaturę do 200°C, spryskać chleb wodą i piec 25 minut. Po upieczeniu wyjąć z formy i położyć na kratce do ostygnięcia.
Makaron konopny 25% 400g
Czy poszukujesz?
- inspiracji kulinarnych
- oryginalnych smaków
- zdrowej żywności