Stany zapalne są reakcją układu immunologicznego na infekcje i wirusy, mają za zadanie usunąć szkodliwe czynniki, by nasz organizm mógł rozpocząć procesy naprawcze. W momencie, kiedy stan zapalny pojawia się bez wyraźnej przyczyny, organizm zaczyna się sam wyniszczać, a kiedy stan ten trwa długo, mowa o chorobach autoimmunologicznych. Do tych zaliczamy reumatoidalne i łuszczycowe zapalenie stawów, miażdżycę, choroby jelit, w tym chorobę Crohna oraz choroby skóry jak łuszczycę, ATZ czy egzemę.

Dlaczego kannabinoidy mogą być pomocne w terapii tych chorób i czy warto je stosować?

Przeciwzapalne właściwości kwasu kannabidiolowego
Kwas kannabidiolowy-CBDa, wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Substancja ta hamuje aktywność cyklooksygenazy, która zmniejsza objawy stanów zapalnych i działa w podobny sposób jak popularne środki farmakologiczne, z tym że nie powodują żadnych skutków ubocznych i mogą być podawane (w mniejszych stężeniach) nawet dzieciom.
Skuteczność stosowania konopi w terapii nie tylko samych stanów zapalnych, ale i chorób autoimmunologicznych wiąże się z tym, że zarówno CBD, jak i THC mają również działanie przeciwbólowe.  Jest to istotne dla osób nimi dotkniętych, gdyż ból jest jednym z objawów stanów zapalnych.  Korzystne działanie THC, które ogranicza rozwój miażdżycy tętnic, będącej jedną z głównych przyczyn udarów i ataków serca zostało potwierdzone naukowo.
CBDa z alternatywnej formy terapii zacznie być stosowany w medycynie konwencjonalnej?
Lekarze oraz różne ośrodki badawcze coraz chętniej inicjują badania nad medycznym zastosowaniem konopi. Przemawia za tym między innymi fakt, iż często w alternatywnych terapiach różnych chorób to głównie, kannabinoidy stosowane są w ich leczeniu. Leczenie konopiami, mimo że przez wiele osób jest uznawane za alternatywę, staje się częścią medycyny konwencjonalnej już dziś. Z pewnością są to substancje, którym warto poświęcić więcej uwagi, ze względu nie tylko na bezpieczeństwo ich stosowania, ale również szanse w zwalczaniu chorób i ich różnych następstw.
W Polsce mamy dostęp do olejków oraz past z CBD i CBDa o różnym stężeniu. Substancje te nie powodują żadnych skutków ubocznych, w tym nie wykazują działania psychoaktywnego, w przeciwieństwie do THC. Produkty te wytwarzane są z legalnych odmian konopi włóknistych o obniżonej zawartości THC (< 0,2%). Zachęcamy osoby, które mają problemy z przewlekłymi stanami zapalnymi do wzbogacenia swojej diety również w konopne produkty spożywcze takie jak olej czy nasiona.

Chcesz otrzymać 15% zniżki?

Dołącz do newslettera.

Zarejestruj się i bądź na bieżąco z Dobrekonopie.pl

Witamy na pokładzie! E-mail z kodem rabatowym czeka już na Twojej skrzynce!