O zastosowaniu leczniczym konopi mówiono już w okresie wedyjskim (1500 p.n.e) w Indiach i Nepalu. Trudno uwierzyć, że dopiero w 1839 roku William Brooke O’Shaughnessy przypomniał światu o potencjale konopi i że musiało minąć kolejne 75 lat, żeby ojciec nowoczesnej medycyny Sir William Osler, zaproponował ich zastosowanie w leczeniu migreny i bólów głowy.

Czym jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena jest złożonym schorzeniem objawiającym się wieloma czynnikami, którymi są:

  • Silne bóle głowy;
  • Zaburzenia widzenia;
  • Światłowstręt i wrażliwość na dźwięk;
  • Nudności i wymioty;
  • Dezorientacja;
  • Problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową.

Objawy te mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a w ciężkich przypadkach może wystąpić częściowy paraliż lub utrata przytomności. Migreny wywoływane są przez różnorodne zmiany wewnętrzne (somatyczne, fizjologiczne) i zewnętrzne (chemiczne, środowiskowe). Według potwierdzonej przez badania tezy, cierpiący na migreny ludzie mają genetyczne predyspozycje do nadwrażliwych reakcji neuronaczyniowych. Co więcej, sama w sobie migrena jest dziedziczna.

 

Co powoduje migrenę?

Migreny wywoływane są różnymi czynnikami wyzwalającymi interakcje z dysfunkcyjnym ośrodkiem pnia mózgu, który odpowiada za regulację bólu. Tych czynników jest naprawdę wiele – może to być dłuższe spanie w weekend, a nawet spożycie sera pleśniowego. Pod wpływem bodźców, współpraca między układem trójdzielno-naczyniowym mózgu, a systemem nerwowym ulega zakłóceniom, w skutek czego rozpoczyna się napad migrenowy.

 

Co ma układ endokannabinoidowy do migeny?

Anandamid i 2-arachidonyloglicerol (2-AG) to naturalnie występujące w układzie nerwowym endogenne kannabinoidy, które wraz z receptorami kannabinoidowymi tworzą układ endokannabinoidowy (ECS). Gdy oba te związki i receptory oddziałują ze sobą, hamują rozszerzenie naczyń krwionośnych i modulują mechanizmy bólowe aktywowane przez czynniki wyzwalające. Powoduje to znaczną ulgę, jednocześnie łagodząc objawy migreny w sposób naturalny.

 

Jakie są obecne opcje leczenia migreny?

Migreny jeszcze nie da się całkowicie wyleczyć, ale można załagodzić jej objawy za pomocą farmakologicznych środków prewencyjnych oraz przeciwbólowych. Częstotliwość i nasilenie napadów migreny, a także styl życia oraz indywidualizm naszego organizmu, to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego lekarstwa.

Przykładami środków na złagodzenie silnego bólu, są: acetaminofen, opioidy, tryptany, glukokortykoidy (hormony steroidowe) i sporyty. Zazwyczaj leki zapobiegawcze zawierają w składzie różnorodne medykamenty:

  • Sercowo-naczyniowe (beta-blokery kanału wapniowego);
  • Przeciwdepresyjne;
  • Przeciwdrgawkowe;
  • Przeciwzapalne bez zawartości sterydów.

Skutki uboczne tych leków mogą obejmować nudności, zawroty głowy, senność i osłabienie mięśni.

Amerykańska organizacja Mayo Clinic i organizacja ds. medycznych Migraine Trust zalecają różnorodne, ale jednocześnie dopełniające się nawzajem terapie niwelujące częste napady migrenowe, w tym: jogę, tai chi, akupunkturę, masaże, biofeedback, hipnoterapię, terapię poznawczo-behawioralną, a także wybór odpowiednich ziół, witamin i minerałów. Niestety nigdzie nie ma wzmianki o konopiach, jako potencjalnym środku zapobiegającym migrenie. A szkoda!

 

Chciałbym zapobiec migrenie, czy mogę w tym celu stosować konopie?

Właściwości przeciwbólowe konopi są jej największym atutem – zwłaszcza, jeśli mówimy o konopiach siewnych, w których znajdziemy kannabidiol (CBD). Jest to naturalny związek organiczny, który posiada walory prozdrowotne i pomaga wyjść z ciężkich uzależnień. Konopie siewne spożywa się w walce z bezsennością, brakiem apetytu, niepokojem oraz lękiem.

Najczęstszymi objawami migreny są silne bóle, nudności i wymioty. Można je opanować za pomocą konopi, gdyż wykazano, że dzięki zawartym w ich składzie związkom CBD, mają właściwości przeciwwymiotne i przeciwzapalne!

Nasz produkty z CBD możesz kupić tu:

http://dobrekonopie.pl/kategoria/cbd/

Chcesz otrzymać 15% zniżki?

Dołącz do newslettera.

Zarejestruj się i bądź na bieżąco z Dobrekonopie.pl

Witamy na pokładzie! E-mail z kodem rabatowym czeka już na Twojej skrzynce!