- 2022-07-20
- Zwierzęta
Stres to główny czynnik, któremu należy przyjrzeć się w kontekście tzw. „niepożądanych zachowań”, które obserwujemy u swoich zwierząt.
Naszym nadrzędnym celem jest zmiana danego zachowania, by pies czy kot w końcu był spokojniejszy, nie obsikiwał nam mieszkania, nie szczekał/nie miauczał tak często, czy przestał okazywać agresywne zachowania.
Prawda jest jednak taka, że bez przyjrzenia się stresowi, który zawsze w jakimś stopniu stanowi przyczynę danego zachowania, i bez przeanalizowania czynników, które się na niego składają, albo niczego nie osiągniemy, albo zobaczymy postępy, ale bardzo krótkotrwałe.
Przytoczę tu ciekawą metaforę z garnkiem wrzącej wody, który jest odpowiednikiem problemu behawioralnego u Twojego zwierzaka. Aby doszło do wrzenia, w tej metaforze potrzebujemy użyć różnej wielkości świeczek – od zwykłych podgrzewaczy, po gromnice. W zależności od zwierzaka, jego osobowości i indywidualnych uwarunkowań, różne wielkości świeczek będą odpowiadać różnym czynnikom stresującym, wspólnie prowadzących do wspomnianego „wrzenia wody”. Bowiem im więcej takich świeczek podgrzewa garnek, tym szybciej do tego wrzenia dochodzi.
Jakie elementy mogą symbolizować wspomniane świeczki?
- mało zróżnicowana dieta, składająca się głównie lub tylko i wyłącznie, z suchej karmy
- brak możliwości wyboru miejsca spania i wypoczynku
- bycie zmuszonym do spania w nocy z dala od opiekuna (jest to w szczególności ważna kwestia w przypadku psów, dla których spanie z nami, przynajmniej w tym samym pomieszczeniu, jest ważną potrzebą socjalną)
- ból fizyczny
- brak poczucia bezpieczeństwa ze strony opiekuna (brak oferowania psu wsparcia, niezrozumienie jego komunikacji i potrzeb, bycie nieprzewidywalnym, stosowanie awersyjnych metod szkoleniowych)
- bycie narażonym na środki chemiczne w domu (zarówno te używane do sprzątania, jak i wszelkiego rodzaju odświeżacze powietrza czy świeczki zapachowe)
- niewystarczająca ilość snu (dorosły pies powinien spać minimum 16h na dobę)
- brak możliwości dokonywania przez zwierzę własnych decyzji, wyborów (narzucanie dużej kontroli ze strony opiekuna)
- napięcie emocjonalne płynące ze strony ludzi, z którymi żyje zwierzę (w tym kłótnie pomiędzy członkami rodziny)
- nawyki, emocje i zachowanie opiekuna względem zwierzęcia
- hałas, głośna muzyka, TV
Tak naprawdę można by znaleźć jeszcze więcej tego rodzaju „świeczek”, które podgrzewają każdego dnia nasze zwierzęta. Jak widzisz, jest ich naprawdę sporo i w pierwszej kolejności polecam Ci, by zastanowić się, które z tych powyższych możesz bardzo łatwo „zdmuchnąć”.
Być może będziesz od dziś zwracał uwagę na poziom głośności w Twoim domu i zapewnisz zwierzakowi możliwość wyjścia do spokojniejszego pomieszczenia, jeśli będzie przytłoczone hałasem?
Może wykonasz odpowiednie badania, by upewnić się, że Twój zwierzak nie odczuwa bólu w ciele lub innego dyskomfortu w sferze fizycznej?
Może od dziś postanowisz uczyć się jak prawdziwie zrozumieć swoje zwierzę, jego komunikaty, to, co przekazuje Ci poprzez swoją mowę ciała i zachowanie? Obecnie dostępnych jest mnóstwo materiałów edukacyjnych wspierających opiekunów w tym właśnie obszarze.
Gdy już przeanalizujesz powyższe czynniki, potencjalnie podwyższające poziom odczuwanego przez zwierzę stresu, rozważ współpracę ze specjalistą, który poprowadzi Cię dalej. Który pokaże Ci te aspekty, których sam nie jesteś świadomy, których sam nie zauważałeś. Możesz skorzystać z pomocy holistycznego behawiorysty zwierzęcego, konsultacji zoofarmakognozji stosowanej, masażu relaksacyjnego lub technik metody Tellington TTouch, a także wypróbować olejek CBD. Im bardziej całościowo zechcesz spojrzeć na zwierzę, uwzględniając przy tym również własne reakcje i emocje, tym szybciej zobaczysz zmiany w jego zachowaniu.
Holistyczne podejście jest kluczem do sukcesu i do zbudowania harmonijnej i bardziej zrównoważonej relacji ze swoim zwierzakiem.
AUTOR: Zuzanna Rybarczyk, Certyfikowana trenerka metod Tellington TTouch (od 2019) i Canine Flow (od 2020). Założycielka projektu „Psiaki w Zen – Tu i Teraz” i platformy kursowej dla opiekunów zwierząt HumAnimal Project. Oferuje holistyczne konsultacje dla psów, kursy on-line i warsztaty stacjonarne na terenie całej Polski.